Vi vill vara bäst i klassen på det vi gör.
Prowork startades 2013 med en klar vision: Vi ska hjälpa våra kunder att nå sina mål genom att ha rätt personer på plats i rätt tid. Och vi ska vara bäst i klassen på det vi gör. Våra kunder – och våra kandidater – ska uppleva att Prowork verkligen tillför något!
Nu tolv år senare kan vi konstatera att vi är på rätt spår. Vi har växt från 1 anställd till 500 anställda och vi märker att våra tjänster inom Bemanning, Rekrytering och Interim uppskattas av både kandidater, kunder och medarbetare.
Vad är då hemligheten?
Vi är specialister
Det är svårt att vara bäst på allt. Därför valde vi från start att arbeta nischat. Det vi idag erbjuder är tjänster inom bemanning, rekrytering och interim. Vi nischar oss mot:
- Samhällsbyggnad
- Industri & teknik
- Fastighet
- Rental
Att vi kan våra branscher gör det lättare att förstå våra kunder behov. Det gör det också enklare i vår kontakt med kandidater. Dels så upplever kandidaten att våra rekryterare är insatta – men det underlättar också att identifiera den kompetens vi eftersöker.
En modern kompetensförsörjare
Idag har vi kontor i Stockholm, Göteborg och Malmö. Men vi hjälper kunder över hela Sverige.
För att bibehålla en hög kvalitet i vårt arbete har vi valt att organisera vår Talent Acquisition avdelning som en central enhet som stöttar våra Talent Managers som agerar ut mot kund. Det säkerställer kvaliteten på fint sätt, men ökar också farten i våra processer.
Vår TA-avdelningen är också den som driver oss framåt rent tekniskt, tex använda AI i vår rekryteringsprocess. Vi tycker om att använda oss av ny teknik – om vi märker att den frigör tid till det viktigaste – att hjälpa våra kunder med att hitta rätt kompetens.
Rätt process
Vi på Prowork är stolta över vår arbetsprocess när det gäller att ta fram rätt kandidater till våra kunders arbetsplatser. Den har utvecklats genom åren och vi tränar varje dag! Den bygger på tre grundprinciper:
1: Eftersom vi är nischade och rör oss i de branscher vi hjälper med rätt kompetens, så får vi god kännedom om våra kunders behov
2: Vi arbetar aktivt för att ta hjälp av tekniken, tex. AI, som komplement till det vi tycker är viktigast, att hitta människor med rätt kompetens
3: De två första stegen hjälper oss att agera proaktivt - vilket gör att vi dessutom kan hjälpa våra beställare både snabbt och träffsäkert.
Dessa steg uppskattas också av våra kandidater som möter kunniga och engagerade rekryterare, vilket banar väg för att fler kandidater är intresserade av att höra mer om de tjänster vi erbjuder.
Rätt process

Bättre förståelse
Genom att vara nischade så säkerställer vi att vi har förståelse för våra kunders och kandidaters behov.

Medlemmar i branschföreningarna
Vi är medlemmar i Byggföretagen, Installationsföretagen och Kompetensföretagen

Vi tar det extra steget
Vi sätter stolthet i att arbeta engagerat - att ta det extra steget för våra kunder.

Ambition
Vår ambitionsnivå: vi vill vara bäst i klassen - gör att vi inte ger oss förrän du som beställare är nöjd.

Proaktiva
Vi arbetar både proaktivt för att kunna hjälpa till direkt - men lyssnar givetvis också på våra kunders specifika behov.

Teknik för effektivitet
Vi arbetar aktivt för att ta hjälp av de tekniska framsteg som erbjuds, såsom AI och moderna rekryteringsverktyg, för att effektivisera vårt arbete.
Vi har engagemanget
Ett av våra viktigaste ledord är engagemang. Genom att arbeta nischat och engagerat – skapar vi kvalitet – för både vår kund och våra anställda. Alla branscher ställer specifika krav. Att rekrytera till rentalsektorn är inte detsamma som att bemanna en industri.

Sagt av våra kunder
Bronto Skylift
Vi på Bronto har anlitat Prowork i ett antal år och på senare tid då via Viktoria. Det samarbetet har fungerat mycket bra och vi är jättenöjda med den rekrytering hon har hjälpt oss med Stor flexibilitet och noggrannhet har gett oss nya medarbetare som har passat mycket bra in i verksamheten direkt! Vi är supernöjda och kommer självklart att anlita Viktoria och Prowork för framtida rekrytering.
Bronto Skylift, Peter Boström

Sagt av våra kunder
JM Entreprenad
Vi har anlitat Prowork i samband med rekrytering av Platschef till verksamheten och vi är mycket nöjda med samarbetet. Vår kontakt, Viktoria, har visat ett genuint engagemang och nyfikenhet på vår verksamhet, vilket har speglat sig i kvaliteten på de kandidater som presenterats. Dialogen har varit tät och konstruktiv genom hela processen med snabb återkoppling och ett lösningsorienterat arbetssätt. Det som särskilt utmärker Prowork och Viktoria är deras förmåga att sätta sig in i vår organisation, förstå våra specifika behov och snabbt omsätta detta i relevanta kandidatförslag. Den höga träffs
Joakim Christinansen och Katarina Sjölander på
JM Entreprenad

Sagt av våra kunder
Skanska Rental i Skövde
Sedan 2023 har vi haft förmånen att samarbeta med Skanska Rental i Skövde – ett partnerskap vi är mycket stolta över. På bilden ser ni deras engagerade kundcenterchef Mattias tillsammans med vår uppskattade konsult Viktor. Totalt har vi haft tre konsulter placerade på depån, och samtliga är fortfarande kvar – ett tydligt bevis på både trivsel och god matchning. Skanska Rental har uttryckt stor uppskattning för vårt engagemang, vår lyhördhet och det nära samarbetet vi byggt upp tillsammans. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla vårt samarbete och bidra till deras framgång även framåt!
Skanska Rental i Skövde

Sagt av våra kunder
Drottningholms entreprenad
Vi på Drottningholm har haft nöjet att samarbeta med Prowork under flera års tid för att hitta kvalificerade kandidater till våra administrativa tjänster och transportledare. Cecilia, vår kontakt på Prowork, har varit en ovärderlig partner i detta arbete. Hon är en väldigt dedikerad rekryterare som alltid gör sitt yttersta för att förstå våra behov och leverera rätt kandidat. Hennes lösningsorienterade sätt och förmåga att läsa människor gör att hon alltid lyckas matcha oss med rätt personer. Vi är mycket nöjda med vårt långvariga samarbete och rekommenderar Prowork varmt till andra företag.
Drottningholms entreprenad

Sagt av våra kunder
Gustrings EL
Jag har använt Prowork vid mina senaste fyra rekryteringar och är mycket nöjd. De arbetar tills rätt kandidat är på plats, utan att skicka mängder av halvbra alternativ. Samarbetet har varit smidigt, med hög kvalitet på kandidaterna och bra villkor. Rekommenderas varmt!
Lucas Kydönholma, VD
Gustrings EL

Sagt av våra kunder
Olssons Elektromekaniska
Prowork har verkligen visat att de är en helhetsleverantör när det gäller att hitta rätt kompetens. Vi har sedan starten på samarbetet fått hjälp med flera olika typer av rekryteringar. Så här långt har vi bland annat anställt Projektledare, El-konstruktör, Mekanik-konstruktör, Servicetekniker och Produktionsplanerare. Vår kontaktperson Jerry Stenberg har visat god förståelse för våra behov, och presenterat kandidater som uppfyllt de önskemål vi har haft. Vi har även bemannat upp med mekaniker och svetsare och är nöjda med den personal Prowork hjälper oss med.
Jonas Olsson, Teknisk Chef & Bengt Olsson, VD
Olssons Elektromekaniska

Sagt av våra kunder
Arema rental
Jag har både rekryterats samt rekryterat via Cecilia och Prowork och har bara gott att säga om dem. Genomgående proffsig organisation som levererar väldigt bra kandidater
Marcus, Säljare på Arema Rental
Arema rental

Sagt av våra kunder
YIT
Det engagemang som Cecilia visade i min rekrytering med ständiga återkopplingar och ett oerhört driv är ingenting man stöter på varje dag, och med dem orden så vill man alltid rekommendera någonting som är bra vidare!
Sebastian, Platschef YIT
YIT

Sanna Vestin, Talent Manager
Behöver ni anställa eller hyra in personal? Vi hjälper er gärna.
Tillsammans hittar vi rätt Talent Manager för just ert bolag – en person som följer er genom hela processen.
Med en och samma kontaktperson som känner till era behov blir allt både enklare och effektivare.
Ni vet alltid vem ni ska ringa – och vi vet vad ni letar efter.